/Poradnik konfiguracji programu Anki Flashcards
Poradnik konfiguracji programu Anki Flashcards 2016-12-30T00:15:59+00:00

Poradnik konfiguracji i obsługi programu Anki Flashcards

więcej o nauce angielskiego znajdziesz tutaj >>>

 

1. Pobieranie i instalacja programu Anki na komputerze

  1. Wejdź na stronę http://ankisrs.net/

 

2. Wybierz system operacyjny Twojego komputera (powinien zostać wykryty automatycznie) i pobierz program

 3. Kliknij w pobrany plik i uruchom instalację

 4. Kliknij „Install”

 

2. Pierwsze uruchomienie programu Anki na komputerze

  1. Uruchom program Anki 

2. pojawi się takie okienko (wcześniej może również pojawić się opcja wyboru języka – wybierz język polski jeśli chcesz mieć interfejs obsługi aplikacji po polsku)

3. Import bazy słówek do programu Anki

1. Kiedy masz zainstalowany program Anki na komputerze kliknij w plik z bazą słów i zwrotów.

 2. Po zaimportowaniu pojawi się żółta chmurka informująca o ilości zaimportowanych kart, a nazwa talii zmieni się z domyślnej na nazwę talii jaka została zapisana w pliku – w tym przypadku „Angielski własny”

UWAGA: Dopóki importujesz do Anki talię, która ma taką samą nazwę jak talia której aktualnie używasz w Anki to postępy w nauce dla Twojej aktualnie używanej talii zostaną zachowane – po prostu dzięki importowi do talii mogą zostać dodane nowe karty lub zaktualizowane już istniejące.

Jeżeli załadujesz talię o zupełnie innej nazwie to zostanie ona załadowana pod już istniejącą talię – dzięki temu możesz uczyć się z wielu talii jednocześnie.

4. Podstawowe ustawienia programu Anki dla wybranej talii kart.

1. Kliknij na nazwę talii w której chcesz zmienić ustawienia.

 2. Kliknij w przycisk „Opcje”

 3. W zakładce „Nowe karty” ustaw opcje jak poniżej.

  4. W zakładce „Powtórki” ustaw opcje jak poniżej.

  5. W zakładce „Pomyłki” ustaw opcje jak poniżej.

  6. W zakładce „Ogólne” ustaw opcje jak poniżej.

  7. W zakładce „Opis” nie ma potrzeby ustawiania czegokolwiek.

 5. Samodzielne dodawanie kart do talii. 

  1. Wybierz nazwę talii do której chcesz dodać nowe słowa, zwroty i zdania lub kliknij „Stwórz talię”, żeby utworzyć nową talię do której chcesz dodać słowa.

 2. Wybierz przycisk „Dodaj”

 3. Pojawi się okienko dodawania nowej karty. Karta ma dwie strony (podobnie jak fiszki do nauki języka) – Przód oraz Tył. Działanie kart zrozumiesz w dalszej części tego poradnika.

 4. Do karty Przód i/lub Tył możesz dodać nagranie lektorskie z wymową dane słówka. Nagrania musisz wcześniej przygotować i dodawać je ręcznie do każdej karty. Żeby dodać brzmienie słówka „love” postaw kursor myszy obok słówka „love” a następnie kliknij ikonę spinacza. 

5. Wybierz plik nagrania lektorskiego z dysku klikając w niego dwukrotnie lewym przyciskiem myszy.

 6. Po załadowaniu słówka jego nazwa (a ściślej nazwa pliku z nagraniem) pojawi się w nawiasie kwadratowym obok słówka. Samo nagranie zostanie odczytane w czasie nauki. Kliknij „Dodaj” żeby karta została zapisana.

UWAGA: Nagrania słówek i zwrotów polecam nazywać dokładnie tak jak dane słówko i zwrot – wtedy łatwiej się je dodaje i trudniej popełnić błąd przy dodawaniu słówek.

UWAGA Jeśli nie masz czasu na samodzielne szukanie i dodawanie nagrań dla każdego słówka to możesz zakupić gotową bazę z dźwiękiem lektorów języka angielskiego – znajdziesz taką możliwość na końcu wpisu  „Nauka angielskiego…” >>> 

 6. Jak wygląda nauka w programie Anki?

1. Kliknij w nazwę talii której chcesz się nauczyć. 

 2. Kliknij przycisk „Ucz się teraz”

 3. Pojawi się pierwsze angielskie słówko (w losowej kolejności). Twoim zadaniem jest maksymalnie szybko przypomnieć sobie co to słówko oznacza w języku polskim. Powinno Ci to zająć nie więcej niż 5 sekund.

 4. Następnie klikasz w przycisk „Pokaż odpowiedź”. 

UWAGA to jest najważniejszy element nauki w którym musisz ocenić na ile znasz dane słówko. Ja przyjmuję następujące zasady.

< 1 sekunda – jeśli przywołałem z pamięci polskie tłumaczenie w czasie krótszym niż 1 sekunda (czyli natychmiast po usłyszeniu angielskiego lektora) to oznacza, że słówko jest dla mnie łatwe i klikam przycisk „Łatwa”

< 3 sekundy – jeśli przywołałem z pamięci polskie tłumaczenie w czasie krótszym niż 3 sekundy (czyli po krótkiej chwili zastanowienia) to klikam przycisk „Dobra”

> 5 sekund – jeśli odnalezienie w głowie polskiego tłumaczenia zajęło mi więcej niż 5 sekund, lub w ogóle nie znam jego tłumaczenia to klikam przycisk „Znowu”.

W praktyce podczas nauki trafisz na dłuższe słówka i zwroty, a często nawet całe zdania i nie da się zastosować kryterium czasowego, wtedy musisz rozróżnić czy tłumaczenie przychodzi Ci do głowy natychmiast, po krótkiej chwili, czy sprawia Ci problemy. W praktyce bardzo łatwo jest to osiągnąć.

Anki to inteligentny program który działa tak, że jeśli słówko jest łatwe to powtórzy się po dłuższym okresie czasu (zgodnie z ustawieniami maksymalnie 30 dni), jeśli znasz je dobrze to może powtarzać się co kilka dni, a jeśli znasz je słabo to będzie powtarzało się nawet co kilka minut, a pod koniec Twojej dziennej nauki nawet co kilka sekund. Dzięki temu uczysz się słówek, których nie pamiętasz, nie tracąc czasu na naukę tego co już znasz.

5. Po kliknięciu przycisku w kroku powyżej, na ekranie wyświetli się kolejne słówko – i tak w kółko, aż danego dnia poznasz wszystkie słówka w takiej ilości jak to zaplanowałes/aś.

7. Synchronizacja bazy danych słówek z Twojego komputera z bazą słówek na Twoim koncie Anki Web w chmurze.

  1. Kliknij w ikonę dwóch półkolistych strzałek.

 2. Pojawi się informacja, że wymagane jest posiadanie darmowego konta w AnkiWeb – kliknij w link.

 3. Zostaniesz przekierowany/a na stronę AnkiWeb. Żeby założyć bezpłatne konto kliknij przycisk „Sign up”

 4. Podaj swój adres e-mail i wymyśl hasło do Anki Web.

 5. Zaakceptuj warunki użytkowania serwisu AnkiWeb.

 6. Pojawi się strona Twojego konta z widocznymi taliami – aktualnie nie ma tu żadnej Twojej talii – jeszcze… 🙂

7. Wróć do programu Anki na komputerze i w polu „Identyfikator” wpisz adres e-mail podany przy rejestracji do AnkiWeb, a w polu „Hasło” podaj swoje hasło z AnkiWeb. Program Anki je zapamięta.

8. Pojawi się ważny komunikat. W związku z tym że w AnkiWeb nie ma Twoich talii wybierz opcję „Wyślij do AnkiWeb”. Gdyby zdarzyło się tak, że instalujesz Anki na innym komputerze mając już jakieś swoje talie w AnkiWeb to wtedy wybierz opcję „Pobierz z Anki Web”.

 9. Rozpocznie się automatyczny proces synchronizacji Twoich talii pomiędzy komputerem a AnkiWeb.

 10. Na stronie AnkiWeb pojawi się Twoja zaimportowana talia.

8. Instalacja aplikacji Anki na smartfonie.

  1. Pokazuję proces na smartfonie z systemem Android – analogicznie będzie wyglądała instalacja aplikacji w smartfonie Apple. Wejdź do sklepu Google Play żeby wyszukać aplikację Anki.

 2. W wyszukiwarce aplikacji wpisz „Anki”

3. Wybierz aplikację AnkiDroid Flascards i kliknij „Zainstaluj”

 4. Zaakceptuj uprawnienia aplikacji.

 5. Rozpocznie się proces pobierania aplikacji.

 6. Rozpocznie się proces instalowania aplikacji.

 7. Po zakończeniu instalacji Anki pojawi się opcja „Otwórz” – kliknij w nią żeby uruchomić aplikację.

9. Synchronizacja talii na smartfonie.

  1. Po otwarciu aplikacji kliknij na ikonę dwóch półkulistych strzałek w celu synchronizacji Twoich talii pomiędzy Twoim smartfonem a AnkiWeb.

 2. Kliknij przycisk „Zaloguj się” żeby zalogować się do AnkiWeb.

 3. Podaj te same dane do logowania które podawałeś w AnkiWeb i w aplikacji na komputerze.

 4. Po zalogowaniu automatycznie rozpocznie się synchronizacja Twoich talii. Jeśli masz już jakieś talie zapisane w telefonie, których nie ma w AnkiWeb to aplikacja „zapyta Cię” czy chcesz wysłać swoje talie ze smartfonu do AnkiWeb czy chcesz pobrać swoje talie z AnkiWeb do smartfonu. Przy pierwszej konfiguracji aplikacji na smartfonie wybiera się tę drugą opcję.

 5. W Twoim smartfonie pojawi się zaimportowana talia słówek.

10. Nauka słówek na smartfonie.

  1. Klikasz w nazwę talii i wybierasz „Ucz się teraz”. Nauka przebiega tak jak na komputerze – najpierw wyświetla się angielskie słówko. Po krótkim zastanowieniu klikasz przycisk „Pokaż odpowiedź”.

 2. Po pojawieniu się odpowiedzi oceniasz w jakim stopniu znasz dane słówko, zwrot lub pełne zdanie. Przyciski w aplikacji mobilnej są wyróżnione kolorami – co jest bardziej intuicyjne niż na komputerze.

 3. Z poziomu aplikacji na smartfonie możesz również dodawać nowe słówka i talie, które zostaną zsynchronizowane z Twoim kontem AnkiWeb a później z komputerem czy tabletem.

 

Analogicznie możesz zainstalować i zsynchronizować talie na tablecie z systemem Andoid lub iOS, co może być przydatne np. kiedy chcesz żeby w ten sposób uczyły się Twoje dzieci.

Ten sposób nauki możesz wykorzystać również do zapamiętywania innych rozmaitych dzieci np. pojęć z biologii, dat historycznych, wzorów fizycznych i matematycznych oraz wielu innych rzeczy. Możliwości wykorzystania Anki ogranicza tylko Twoja kreatywność.

POWODZENIA 🙂

 

Tutaj możesz pisać ze mną przez Facebook >>>
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.