//Wysoka produktywność osobista

Wysoka produktywność osobista

produktywnośćZasady które stosuje w zakresie produktywności i efektywności.

1. Ustalam czas zadania na MAKSYMALNIE 45 minut. Jeśli wiem, że potrwa krócej, to ustalam jak najkrótszy czas – ustalanie długiego czasu powoduje zwykle wypełnienie tego czasu realizacją zadania, podczas gdy można zrobić to szybciej. Żeby pilnować czasu ustawiam sobie w systemie zegar Free Countdown Timer, który odlicza czas do końca zadania, to pozwala mi się koncentrować na zadaniu, jest bardzo mobilizujące. Jeśli udaje mi się wykonać zadanie szybciej niż w 30 minut, to bez zwłoki przechodzę do następnego.

Jeśli wykonałem zadanie w 30-45 minut to robię sobie 5 minut przerwy między zadaniami. Co mniej więcej 2-3 godziny wydłużam sobie przerwę do 15 minut. Wykorzystuję ją na potrzeby fizjologiczne, jedzenie, picie, ćwiczenia fizyczne, relaks. Jeśli jem, to z umiarem (po większym posiłku brak mi energii do pracy). Jeśli nie zmieszczę się w wyznaczonym czasie 45 minut, to dodaję nowe zadanie, a w notatce do niego wypisuję wszystkie rzeczy, które są jeszcze do zrobienia i określam czas na maksymalnie 45 minut. Po co zamykam poprzednie zadanie? Ponieważ niedokończone zadania obniżają moją motywację, czuję się nieskuteczny i tracę energię do wykonywania dalszych zadań.

2. NIGDY nie zostawiam niedokończonych zadań – albo kończę zadanie w wyznaczonym czasie, albo dodaje nowe w którym wykonuje brakujące elementy, a stare zadanie zamykam jako ukończone. Gdybym tego nie zrobił, zabijałbym swoją motywację, miałbym poczucie nieskuteczności mimo iż wykonałem np. 80% poprzedniego zadania.

3. ZAWSZE moim ostatnim zadaniem w projekcie jest zaplanowanie kolejnych zadań dla danego projektu, a jeśli nie mam kolejnych zadań, to po prostu zamykam projekt i uznaję za zakończony. Jest to ważne ze względu na zachowanie ciągłości projektu i koncentrację na celu jaki chcę osiągnąć.

4. ZAWSZE kiedy kończę pracę przy komputerze (zwykle usypiam system) dbam o to, żeby Nozbe było jedyną otwartą aplikacją w komputerze, po to żebym kolejny dzień zaczynał od listy zadań, które zaplanowałem dzień wcześniej, a nie od sprawdzania poczty czy czytania artykułów w sieci.

 

A co z obsługą e-mail?

Sprawdzam pocztę e-mail tylko 2 razy dziennie i odpisuję na wszystkie najważniejsze wiadomości od razu. Jeśli coś wymaga dodatkowego sprawdzenia, lub zebrania informacji i zajmuje to więcej niż 2 minuty, to dodaję zadanie do Nozbe, a w notatce do zadania wklejam treść wiadomości, żebym w jednym miejscu miał wszystkie potrzebne informacje. Następnie zamykam aplikację pocztową.

 

Klucze do produktywności

 • ustalenie celów – musisz wiedzieć co chcesz osiągnąć i powinno to być mocno związane z tym co emocjonalnie czujesz. To nie może być „chcę być bogaty” Ty powinieneś czuć, że chcesz być bogaty
 • planowanie zadań – absolutnie kluczowe jest codzienne planowanie zadań na kolejny dzień, kto tego nie robi działa chaotycznie
 • stawianie sobie notorycznie jednego pytaniaCzy to co robię w jakiś sposób przybliża mnie do moich celów? (polecam przykleić na komputer, działa rewelacyjnie).
 • rezygnacja z rzeczy nic nie wnoszących do Twojego życia – bezproduktywne oglądanie telewizji i przeglądanie Internetu, lub inne tanie rozrywki zapewniają chwilowy fun, ale jak wpływają na Twoje życie w dłuższej perspektywie?
 • ograniczanie czasu na wykonanie zadania – nie dawaj sobie zbyt wiele czasu na realizację zadania, im więcej go sobie przydzielisz, tym później wykonasz to zadanie
 • wyrobienie nawyków – naprawdę wystarczy, że produktywność będzie Twoim nawykiem
 • koncentracja – bez powyższych elementów produktywności nie osiągniesz koncentracji na celu, a jest ona bardzo ważna, bo urośnie tylko to, czemu poświęcasz uwagę
 • mała ilość projektów na których się skupiasz – zacznij od tych które mogą zarobić dla Ciebie w jak najkrótszym czasie, lub od tych, które są po prostu ważne z punktu widzenia Twoich celów. Zajmowanie się wieloma rzeczami na raz sprawi, że będziesz rozbity/a zamiast skupić się na tym co chcesz osiągać.
 • cierpliwość – w pracy nad celami nic nie dzieje się od razu, najważniejsze procesy wyglądają tak jak tycie i chudnięcie. Jeśli jesteś gruby/a to prawdopodobnie pracowałeś/aś na to przez miesiące lub lata, jeśli się odchudzałeś/aś to też nie trwało to jeden dzień. Wszystko jest procesem. Jeśli nie jesteś zadowolony/a z życia, to zacznij to zmieniać, systematycznie, każdego dnia, a efekty Twojej pracy zawsze się pojawią, tylko nie od razu.

 

Moja produktywności krok po kroku.

Krok 0
Aplikacje wspomagające – znajdziesz je na końcu artykułu. Zalecam ich instalację już teraz, dzięki temu czytając artykuł oswoisz się z tematyką i będziesz gotowy działać natychmiast.

Krok 1
Eliminacja – jeśli chcesz być naprawdę produktywny wyeliminuj w największym możliwym stopniu bezproduktywne programy telewizyjne, radiowe, toksycznych ludzi i przeglądanie bezproduktywnych stron w Internecie. Więcej o tym mówię w tej audycji (proponuję przesłuchać później). Jak zwalczyć złodzieja czasu jakim są treści w sieci? Obejrzyj krótki filmik jak ja używam wtyczki do Firefoxa o nazwie Procon Latte Content Filter.

Krok 2
Gromadzenie notatek – wszystkie cele, zadania, pomysły, informacje, wycinki z Internetu, notatki głosowe i zapiski trafiają najpierw do Evernote – na tym etapie niczego nie segreguję, po prostu wszystko co przyjdzie mi do głowy, lub na co natrafię i jest dla mnie interesujące wrzucam do Evernote. Możesz to sobie wyobrazić jako kartkę papieru, na której zapisałem informację i położyłem na stercie innych kartek. Evernote mam w komputerze i smartfonie. Z poziomu smartfonu dodaję sporo treści, zwykle krótkich notatek głosowych lub zdjęć. Jak korzystam z Evernote? Zobacz na poniższym filmie:

Krok 3
Analiza – każdego dnia wieczorem (absolutnie codziennie) analizuję, czy sprawy, które sobie wynotowałem wymagają mojego działania. Na tym etapie rozróżniam 3 rodzaje spraw:

 • do usunięcia – np. spotykam się ze znajomym i notuje coś ważnego, żeby mi nie umknęło, następnie wracam do domu, wykonuję to, a wieczorem kiedy przeglądam Evernote okazuje się, że już to zrobiłem – wtedy notatka trafia do kosza
 • do zrobienia natychmiast – wszystko co zajmuje mniej niż 2 minuty robię od razu dokonując analizy, chyba, że nie jest to w żaden sposób dla mnie istotne, wtedy ląduje w koszu.
 • do zaplanowania – w tym kroku pozostawiam nienaruszone zadania.

Krótki przykład analizy notatek, znajdziesz na poniższym filmie:

Krok 4
Porządkowanie – grupuję zgromadzone i przeanalizowane informacje w zadania, notatniki i foldery. Oznaczam tylko najważniejsze zadania w Nozbe. Nie przypisuję dat do zadań, ani nie nadaję im hierarchii, bo zastanawianie się, które zadania są ważniejsze, to moim zdaniem strata czasu. Lepiej skupić się na realizacji zadań. Synchronizuje dane między Nozbe, Evernote i Dropbox. Zobacz na filmie, jak ja to robię:

Krok 5
Realizacja – to ja decyduję o tym co będę robił w danej chwili, dlatego nie stosuję hierarchii zadań. Zadania wykonuję w zależności od sytuacji w jakiej się znajduję dostępnego czasu i energii, ale w taki sposób, żeby zawsze wykonać zadania priorytetowe, które sobie zaplanowałem.

Dlaczego u mnie sprawdza się ten model zwiększania efektywności?

Korzystam z modelu NED (NozbeEvernoteDropbox) dlatego, że:

 • Mam wszystko w jednym miejscu – wszystkie notatki, zadania, dane i pliki są w jednym miejscu. Nie muszę zastanawiać się „w jakim ja to mam folderze”, nie tracę czasu na szukanie. Nie zastanawiam się na jakim etapie jest zadanie i co jeszcze jest do zrobienia, nawet gdybym wrócił do niego za rok – wszystko mam w notatkach do zadania.
 • Mam wszystko uporządkowane – porządek w projektach, plikach i notatkach to jest dla mnie coś niesamowitego. Jestem człowiekiem, dla którego porządek na biurku charakteryzuje się tym, że mam wszystko pod ręką – czyli stosy papierów i niezły bałagan. Jak układam coś w szufladach, to jest tylko gorzej, bo wtedy tracę czas na szukanie. NED jest dla mnie jak czar szamana, wszystko pod ręką, w dodatku uporządkowane i dostępne od zaraz
 • Zadania są widoczne w telefonie, tablecie i na komputerze – bez względu na to gdzie jestem zawsze wiem na jakim etapie realizacji zadania aktualnie się znajduję. Zawsze jestem świetnie poinformowany.
 • Brak hierarchii zadań – zanim wypracowałem model NED traciłem mnóstwo czasu na bzdurne zastanawianie się, które zadanie jest ważniejsze, czy A, czy B, a może C. Teraz w Nozbe zmieniam kolejność zadań za pomocą opcji „przytrzymaj i upuść”, a najważniejsze zadania oznaczam gwiazdką, dzięki temu lepiej zarządzam swoimi priorytetami.
 • Pełna synchronizacja i mobilność.

 

Co się u mnie nie sprawdziło w zakresie produktywności i dlaczego?

 • Papierowy kalendarz – rozwiązanie zupełnie nie dla mnie. Zawsze trzeba go mieć przy sobie, w dodatku ręcznie piszę bardzo nieczytelnie, bardzo wolno i nie mam dostępu do plików.
 • Multiplaner – rozwiązanie genialne, ale odpada z tych samych powodów co papierowy kalendarz.
 • Notatki w telefonie – bardzo kiepskie tempo notowania czegokolwiek na ekranie dotykowym.
 • System CRM – przez długi czas korzystałem z vTiger CRM i uważam że jest świetny, ale do bardzo komercyjnych zastosowań wymagających obsługi dużej ilości Klientów. W porównaniu do Nozbe okazał się bardzo czasochłonny w obsłudze i niewygodny. Cenię sobie większą prostotę.
 • MS Outlook i foldery – porządkowanie wszystkich spraw w folderach i wysyłanie sobie maili z notatkami, które rozdzielałem do poszczególnych folderów miało jakiś sens i pozwalało utrzymać porządek, ale w porównaniu do prostoty NED przypomina syzyfową pracę.
 • Kalendarz Google – brak dostępu do plików i dodawania przejrzystych notatek, poza tym, zawsze irytowało mnie jak nie wykonałem zadania na czas, nawet jeśli w międzyczasie wykonywałem inne, bardziej ważne, to gdzieś wewnętrznie czułem się źle, że nie wykonuję zaplanowanych zadań o czasie – to było głupie i nie zamierzam do tego wracać.

 

Aplikacje wspomagające produktywność

Poniżej znajdziesz linki do aplikacji, z których korzystam i które pomagają mi być produktywnym. Aplikacje są bezpłatne – w niektórych płatne są opcje dodatkowe, z których wcale nie trzeba korzystać.

Więcej na temat produktywności…

… usłyszysz w mojej najnowszej audycji dostępnej tutaj >>>

Ps. Jeśli masz jakieś sposoby, które Tobie pozwalają być bardzo produktywnym, to proszę daj znać w komentarzach.

Wszystkiego Produktywnego

By | 2016-12-09T16:07:14+00:00 Listopad 6th, 2014|Rozwój Osobisty, Umiejętności, Nawyki|24 komentarze

About the Author:

Cześć, jestem Ernest. Jestem przedsiębiorcą. Dzięki wytrwałej pracy i pasji ciągłego uczenia w kilka lat od zera zbudowałem życie o jakim marzyłem. Dziś mieszkam na ciepłej wyspie i chcę Ci pokazać, że Ty również możesz budować swoje życie na własnych zasadach. Na tym blogu będę Cię inspirował, motywował i uczył jak stawiać pierwsze kroki w e-biznesie, jak osiągać cele i jak zdobyć kompetencje, które pozwolą Ci żyć i pracować w dowolnym miejscu na świecie.
Tutaj możesz pisać ze mną przez Facebook >>>
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.