Platforma do kursów online – mój wybór

Jeżeli sprzedajesz swoje kursy online, to prędzej czy później, podobnie jak ja, staniesz przed koniecznością wyboru platformy za pośrednictwem której będziesz odpłatnie dzielić się wiedzą.

Najgorsze jest to, że jako początkujący autor kursów być może nie do końca zdajesz sobie sprawę z tego jakie funkcje platformy do kursów online będą dla Ciebie i Twoich klientów przydatne.

Spokojnie, za chwilę podzielę się z Tobą kilkoma wskazówkami, które pomogą Ci rozwiać pewne wątpliwości.

Unikaj druciarstwa

Jak większość początkujących twórców kursów online zaczynałem od publikowania swoich kursów na WordPress. WordPress, to zasadniczo narzędzie do blogowania, które możesz doposażyć o setki tysięcy wtyczek, które w teorii wzbogacają funkcjonalność WordPress-a.

W praktyce im więcej wtyczek tym:

 • wolniejsze działanie wordpress-a
 • więcej awarii
 • więcej problemów
 • większe prawdopodobieństwo wycieku danych osobowych
 • większe prawdopodobieństwo “złapania wirusa”
 • więcej luk bezpieczeństwa
 • większe szanse na to, że strona “padnie” w najmniej odpowiednim momencie.

Stosowanie rozwiązań, które traktujemy jako rozwiązania “do wszystkiego”, a w praktyce są do niczego nazywam… druciarstwem.

Owszem, można przerobić rower na zadaszony pojazd z przyczepką i przewieźć nim biurko ze sklepu, ale nie będzie to ani wygodne, ani praktyczne, ani szybkie, ani nawet oszczędne.

Perypetiii z kursami online na WordPressie miałem tyle, że mógłbym napisać na ten temat osobną książkę.

Zdecydowałem, że swoje kursy będę sprzedawał przez profesjonalną platformę do sprzedaży kursów.

Mój wybór to Simple LMS

Po tym krótkim wstępie od razu przejdę do konkretów. Po latach wątpliwej przyjaźni z WordPress-em jako platformą kursową, przerzuciłem się na Simple LMS.

Wymienię kilka najważniejszych powodów tej decyzji

Zepchnięcie odpowiedzialności.

Jest słoneczny majowy weekend, kampania reklamująca mój kurs rozkręciła się na dobre, kursy sprzedają się same, a ja odpoczywam przy grillu. Nagle przychodzi e-mail z informacją, że moja strona oparta o WordPress-a “leży”.

Co to dla mnie oznacza?

 • utracone zyski
 • konieczność wstrzymania kampanii
 • konieczność rozwiązania problemów z dostępem do kursu
 • konieczność rozwiązania problemów z dostępnością platformy.

Z racji faktu, że nie jestem programistą, w takiej sytuacji jestem zmuszony szukać specjalisty i zapłacić mu za rozwiązanie problemu z WordPressem.

Jak to jest w Simple LMS? W sumie mnie to nie obchodzi. Za działanie platformy odpowiada dział techniczny Simple LMS i jeśli jest jakiś problem (do tej pory nie było żadnego), to po prostu im to zgłaszam i… grilluję dalej. Płacę za to, że platforma działa i nie jestem odpowiedzialny za nic. Szczerze mi się to podoba.

Hosting wideo

To jest dla mnie bomba. Jeśli tworzysz kursy online, to na 100% zależy CI na tym, żeby zabezpieczyć swoje filmy przed kopiowaniem – na ile to możliwe. Wrzucanie lekcji na YouTube mija się z celem. Absolutnym minimum wymaganym ze względu na ochronę prywatności Twoich filmów jest wykupienie pakietu Vimeo. Oczywiście pakiet swoje kosztuje, ale… w Simple LMS mam to w cenie!.

To jest kolejna genialna rzecz. Mając kursy na WordPress, musiałem je wrzucić do Vimeo, później po załadowaniu ustawić opcje prywatności w Vimeo, skopiować kod udostępniania, i wkleić do lekcji na WordPress jako kod źródłowy.

W Simple LMS jest to duuuużo łatwiejsze. Po prostu tworząc lekcję wybieram plik wideo z mojego dysku i już! Mega Simple 🙂

Szybkość i stabilność

Szybkość działania i stabilność platformy jest gwarantem tego, że moi kursanci będą mieć niezakłócony dostęp do kursu. Simple LMS działa na profesjonalnym serwerze dedykowanym i jest platformą kursową skonstruowaną od podstaw z myślą o sprzedaży kursów online. To nie rower obity blachą ze starej pralki – to pełnoprawny samochód użytkowy dedykowany do konkretnych, wymagających zadań.

Brak kosztów serwisowych.

Gdybyś zapytał mnie ile pieniędzy wydałem na programistów i Web Developerów przez te wszystkie lata, kiedy sprzedaję kursy online i musieli oni łatać liczne błędy WordPress-a i wtyczek, to moja odpowiedź brzmi – nie wiem. Nawet nie chce tego liczyć, ale z pewnością są to kwoty znacznie przewyższające koszty wybranego przeze mnie planu w Simple LMS.

W Simple LMS płacę co miesiąc jedną stałą, przewidywalna kwotę i nie obchodzi mnie ile kosztuje serwisowanie platformy, to nie jest moje zmartwienie.

Przewidywalność kosztów

Świetne jest to, że w Simple LMS płacę abonament za konkretny pakiet i nikt nie zagląda mi do kieszeni. System nie pobiera opłat zależnych od mojej sprzedaży. Płacę stałą kwotę i nie obawiam się żadnych dodatkowych kosztów, bo ich nie ma. Mało tego, wybierając płatność za rok z góry otrzymuję 2 miesiące gratis (o ile się to nie zmieniło). Lubię taką przewidywalność.

Wsparcie w języku polskim

Jeśli choć raz korzystałeś z anglojęzycznego narzędzia, w którym support stanowi podwykonawca z Indii, a Twój angielski również nie jest perfekcyjny, to dokładnie wiesz o czym piszę. Dla mnie kryterium wyboru aplikacji jest proste. Wybieram taką aplikację, która jest po polsku (dla polskich klientów), oraz wsparcie techniczne również jest w języku polskim.

Simple LMS dodatkowo daje mi możliwość uruchomienia aplikacji w języku angielskim i sprzedaż szkoleń na rynek anglojęzyczny. Wtedy anglojęzyczni kursanci będą widzieć interfejs platformy Simple LMS również w języku angielskim.

Prosty kreator kursów

Podział na moduły i lekcje, łatwe dodawanie lekcji oraz testów, genialnie szybkie i wygodne wczytywanie filmów, które mają zapewniony wysoki poziom prywatności, sprawia, że nawet nie mam ochoty wypowiadać słów “Kiedyś to było…” Wolę to, jak jest dzisiaj – dzięki Simple LMS.

Własna domena

Każdy kto tworzy kursy online chce mieć przynajmniej jeden kurs w swojej własnej domenie, na własnej stronie www, której markę buduje.

Świetne jest to, że w Simple LMS możesz mieć własną platformę kursową albo w domenie Simple LMS, albo we własnej domenie, np. w moim przypadku to kursy.ernestgurgol.pl

Spokojna głowa

Kiedy wiem, że nad moją platformą czuwa sztab specjalistów, koszty są znane, platforma jest szybka, filmy są odpowiednio chronione przed skopiowaniem, wsparcie jest po polsku, a w razie awarii to ekipa Simple LMS odpowiada za techniczne działanie platformy, to mam po prostu… spokój. Tego spokoju bardzo mi kiedyś brakowało.

Mnogość funkcjonalności

Integracje z wieloma procesorami płatności, autoresponderami, rozbudowane API i webhooki, mnóstwo funkcjonalności związanych z zarządzaniem kursami oraz użytkownikami, sprawiają, że Simple LMS znacznie lepiej trafia w moje potrzeby i da się w sposób bardziej kreatywny wykorzystać cechy tej aplikacji nie tylko do sprzedaży kursów online, ale również do budowania społeczności odbiorców własnych kursów online.

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się nad tym jaką platformę wybrać do publikacji swojego kursu online, to polecam Ci przynajmniej wypróbować Simple LMS bez kosztów i ukrytych haczyków. Zrobisz to zakładając konto na okres próbny tutaj >>>

Sprawdzisz w ten sposób, czy Simple LMS spełnia Twoje oczekiwania jako platforma do sprzedaży kursów online.

guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
2 lat temu

Dzięki wielkie za ten artykuł!

Joanna
2 lat temu

To druciarstwo mnie przekonało. No tak:). I tak już napchałąm tyle wtyczek, bo …coś tam mi się wydawało,…;), że mozę sesnowniej będzie ten kurs wyprowadzić poza Wp. Dziękuję serdecznie- Joanna